درباره ترکیه

درباره ترکیه 2016-08-15T16:58:45+00:00

استانـبول پرجـمعیت ترین شـهر ترکیه اســت. شـهری که قلـب های فرهنــگی،اقتصــــادی، اجتماعــی کشــور ترکیه آنجا می تپد. شـهری منـحصر و اغوا کننده. اســتانبول تـنها شهری در جـهان است که به معـنی واقـعی کلمه نقطه تلاقی اروپا و آسیا است.

طبیعت زیبا، مساجد تاریخی، کلیساها، بازارها و کاخ های زیبا سالانه گردشگران فراوانی را از نقاط مختلف جهان جذب این شهر می کند.

برخی از مکان های توریستی و جاذب استانبول:

کاخ توپـکاپـی، واقـع در اسـتانبول، از 1465 تا 1853 محـل اقامت رسـمی و اولـیه ســلاطین عثمانی بود،. این کاخ یک محیط برای مناسبت های دولتی و سرگرمی سلطنتی بوده. امروزه این بنا یکی از جاذبه های مهم توریستی است.

دولـما باغـچه، کاخ دولـما باغــچه به عـنوان مـرکزی اداری در امـپراطوری عثــمانی استـفـاده می شـده. از سـال هـای 1859 تا 1924 خانه شـش نفـر از سـلاطین بود. طـراحـی کاخ دارای عناصری از سبک های باروک و نئوکلاسیک، مخلوط با معماری عثمانی است. در  این کاخ 285 اتاق و 6 حمام ترکی وجود دارد.

کاخ و پارک یلدیز، این مکان یکی از آخــرین خوابگاه ســلاطین عثمانی بود. ســلیم سلــطان در پایان قــرن 18 مــیلادی این بنا را برای مــادر خود تاسیس کرد. در طــول این ســالها، ویلا و قصرها جدیدی توسط اســتادهای مخــتلف در این مکان ساخته شده اند. بــنابراین، مجــموعه ای از سبک های مختلف معـماری با زمان تکامل یافــت . امروزه کاخ و پارک مشرف به بـــسفر تبدیل به مکانی محبوب برای تفریح و گردش های آخر هفته شده است.

مسجد احمد سلطان، یکی از زیباترین شاهکارهای مــعماری اسلامی است که به علـــت وجود کاشی‌های آبی رنگ در طراحی داخلی به «مسجد کبود» نیز شهرت دارد. این مسـجد طی سالهای 1609 تا 1619 به دستور سلطان احمد اول بنا شد و به همین دلیل پس از مرگ وی مسجد را مسجد سلطان احمد نامیدند. امروزه این بنا با این که هنــوز به عنوان مــسجد مورد استفاده قرار می گیرد، تبدیل به یک جاذبه توریستی جاذب شده است. توجه داشـــته باشید در زمان دعا این مـسجد حدود یک ساعت برای بازدیدکنندگان بسـته می باشد.

ایاصوفیه (مسجد ایاصوفیه)، در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور امپراتور کنستانتین اول ساخته شد. این بنا بیـش از 900 سال به عـنوان کلیسا 500 سـال به عنوان مسجد مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1935 آتاتورک، اولین رییس جمهور ترکـیه این بتا را تبدیل به موزه کرد.

بزرگ بازار، بازار بزرگ در استانبول یکی از بزرگترین و قدیمی ترین بازارهای تحت سر پوشیده جهان است. از آنجـا که تاسیس آن در 1461 بوده یـــک مرکز تجاری مهم محسـوب می شـود.  این بازار  با مغازه های فرش، جواهرات، سفال، عتیقه، و ادویه آن شناخته شده است.

برج دختر، اولین یادداشت در مورد برج دختر قدمت آن را به 410 سال قبل از میلاد نسبت می دهد. نام قدیمی تر برج، برج لنــدر بوده اســت. در بیزانـس و در امپراطودی عثمانی به عـــنوان فانوس دریایی مورد استفاده قرار گرفته و امروزه به عنوان کافه رستوران برای بازدید و استفاده عموم آزاد است.

برج گالاتا، این برج برج در سال 1384 در طول گسترش مستعمره ژنوایی ساخته شده است، یکی از قدیمی ترین و مهم ترین برج های جهان است. در طول دوره عثمانی به عنوان یک برج رصد مورد استفاده قرار گرفته. شما می توانید استانبول را به صورت پانوراما از برج گالاتا ببینید.

بویوک آدا،بـزرگ‌ترین جزیره از بیـــن نه جزیره اطراف اسـتانبول در دریای مـرمره است. در این جزیره عبور و مرور وسایل نقلیه موتـوری به غیر از خودروهای عمومی مانند پلیس و شهرداری ممنوع است، و عبور و مرور بیشتر توسط دوچرخه یا درشکه‌هایی که توســط اسب کشــیده می شوند، انجام می شود. این جزیره یکــی از نقاط توریستی و تفریحی استانبول به شــمار می رود.

موزه مدرن استانبول، در سـال 2004 تاسـیس شد، تعـریفـی از اسـتانبول مــدرن ارائـه می دهد.  طیف گسترده ای شامل گالری دائم و موقت نمایشگاه، گالری عکـس، کتابخانه، مرکـز، کافـه و فروشـــگاه طـراحـی سـیـنما،. ساعـت کار مـوزه بیـن می باشــد. ســاعت کـار مــوزه  10.00صـــبح تا6:00  بعد از ظـهر سه شنـبه تا یکشــنبه. تا ساعت 8:00 شــب پنج شـنــبه ها. این مـوزه در روزهای دوشنبه تعطیل است..

پارک مینیاتور، استانبول مکانهای تاریخی استانبول، ترکیه و آثار به جای مانده از عثمانیان در قلمرو امــپراطوری عثــمانی و دنیا را با حدود بیــش از 120 مدل مینیاتور در اندازه هــای 1.5-1 متری و به صورت موزه به نمایش می گذارد