تومورشناسی و توموردرمانی- أنكولوژی

////تومورشناسی و توموردرمانی- أنكولوژی
تومورشناسی و توموردرمانی- أنكولوژی 2017-11-16T19:42:01+00:00

KEMOTERAPI

پزشکی در تومورشناسی نه تنها در مداوای بیماری سرطان دخیل است، بلکه کارکردش شامل مقابله با ابتلا به سرطان، اسکن کردن و تشخیص اولیه‌ی بیماری است.

chemotherapy2

توموردرمانی شاخه‌ای از علوم پزشکی است که در درمان سرطان و پیشگیری از ابتلا به آن و همچنین در اسکن و تشخیص اولیه‌ی بیماری سرطان نقش دارد. به سخن دیگر، هر مرحله‌ سرطان مبحثی از تومورشناسی است. تومور درمانی تنها در تشخیص سرطان خلاصه نمی شود و در مرحله درمان نیاز به جراحی، پرتور افکنی و …. دارد. در درمان سرطان  راهبرد دیگر، آشناسازی بیمار با داده‌های علمی و توجیه مداخلات چندرشته‌ای است. بسته به نوع سرطان درمان از راه تزریق وریدی دارو یا استعمال دارو از راه دهان صورت می‌گیرد. برنامه‌های درمان بر اساس نوع یاخته‌های سرطان و اندامی که اول بار سرطان در آن ظاهر شده و ناحیه درگیر در بدن که آسیب دیده متفاوت است. درمان تکمیلی به منظور کم کردن احتمال بازگشت دوباره‌ی اختلال در کارکرد عادی سلول، به عنوان روشی کمکی در آماده ساختن یاخته برای عمل جراحی، یا اقدامی در راستای محافظت از اندام‌ها، صورت می‌پذیرد. درمان‌های تکمیلی همچنین به عنوان درمان‌های تسکین درد در زندگی روزمره بیمار و بهبود کیفیت زندگی او در مراحل بعدی درمان اجرا می‌شود. درمان به صورت انفرادی یا به صورت تلفیق با دیگر روش‌های درمانی است.

روش‌هایی که در توموردرمانی کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد

lab

شیمی‌درمانی (پزشکی درمانی): شیمی‌درمانی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی‌ای به کار می‌رود که ساختارشان تغییر کرده است و درست عمل نمی کنند. در بسیاری موارد شیمی‌درمانی با هدف کشتن سلول‌های سرطانی با روش های متفاوت طبی انجام می‌شود. جدیدترین پیشرفت‌ها در زمینه‌ی درمان سرطان در مرکز توموردرمانی آجی‌بادام با مؤثرترین شیوه در سطح استانداردهای جهانی انجام می‌شود.

هورمون‌ درمانی: داروهای هورمونی در درمان تومورهایی که به هورمون‌‎ها حساس هستند از قبیل سرطان پروستات یا سرطان پستان کاربرد دارد. داروها اغلب از دهانی هستند.  روش دیگر استفاده از تزریق دارو است.

ایمنوتراپی (مداوای دستگاه ایمنی بدن): موادی که سیستم دفاعی بدن تولید می‌کند با هوشیار ساختن سلول‌های سیستم دفاعی، سلول‌های سرطانی را شناسایی و از بین می‌برند.

درمان‌های زیست‌شناختیِ محور: یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در درمان سرطان در دهه‌ی گذشته که بسیار مؤثر بوده است زیست‌تراپی است که کمترین عوارض جانبی را دارد. زیست‌تراپی با شناسایی و هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی، بدون تأثیر بر سلول‌های سالم، اجرا می‌شود؛ یعنی سلول‌های سرطانی هدف قرار گرفته و سلول‌های سالم مصون می‌مانند. هدف‌گیری سلول‌های سرطانی، کارآیی و تأثیر بسزایی در درمان سرطان دارند و در بسیاری از سرطان‌ها (به ویژه در درمان سرطان پستان، سرطان روده و سرطان کلیه) با موفقیت عمل کرده است.