سایبرنایف 2017-11-16T19:41:58+00:00

cyberknife-radiation

سایبرنایف امیدی نو برای درمان آن دست از تومورهایی است که غیرقابل جراحی‌ هستند یا تومورهایی که با پرتودرمانی‌های سنتی معالجه نمی‌شوند و یا نیازمند جراحی‌های پیچیده هستند.

پرتوجراحی سایبرنایف با سیستم درمان روباتیکی چیست؟

پرتوجراحی سایبرنایف سیستمی غیرتهاجمی و جایگزینی مناسب برای عمل‌هایی است که هم برای تومورهای خوش‌خیم و هم برای تومورهای بدخیم به کار می‌رود. تومورهایی که با استفاده از این سیستم درمان می‌شود عبارت است از: تومورهای مغزی، ستون فقرات، سر و گردن، پروستات، شش، کبد، پانکراس و کلیه.

این نوع درمان از طریق تشعشع با دوز بالا و با دقتی فوق‌العاده بر روی تومور صورت می گیرد و امیدهای تازه‌ای را برای بیماران ایجاد کرده است. تاکنون بیش از صدهزار نفر از این راه درمان شده‌اند و در حال حاضر سیصد سیستم از این دستگاه در سراسر جهان نصب شده است. از نوامبر 2009 بیش از ششصد نفر از این بیماران در بیمارستان “آجی‌بادام مسلک” تحت درمان قرار گرفته و معالجه شده‌اند. گرچه نام این سیستم تداعی کننده عمل جراحی و چاقوی جراحی است اما در روش درمانی سایبرنایف خبری از چاقو و خونریزی نیست. سیستم سایبرنایف تنها سیستم تشعشعی و روباتیک جهان است که تشخیص و درمان بیماری در آن غیرتهاجمی است. بیمارانی که به دنبال جایگزینی مناسب برای عمل جراحی هستند یا در بیمارانی که مداوای آنها با عمل جراحی ممکن نیست یا نیازمند جراحی‌های پیچیده هستند، این سیستم عملی بدون درد و بدون جراحی را برای آنها به ارمغان آورده است.

فواید سیستم سایبرنایف برای بیماران

امتیازهایی که این سیستم را نسبت به سایر عمل‌های جراحی و پرتودرمانی‌های سنتی برتری می‌بخشد عبارت است از: بدون برش بودن ، بدون درد بودن ، بدون نیاز به بیهوشی داشتن، بدون نیازمندی به بستری شدن در بیمارستان، کوتاه بودن مدت طول درمان و از سرگیری زندگی روزانه بلافاصله بعد از درمان.

پرتوجراحی سایبرنایف چه تفاوتی با پرتوافکنی دارد؟

در پرتودرمانی قدیمی و کلاسیک پرتوها به تومور و به قسمت بزرگی از بافت‌های سالم اطراف تومور تابیده می‌شود. ضررورت این نوع تابش این است که در پرتودرمانی به روش سنتی زمانیکه الزامی برای تخلیه‌ی تومور وجود نداشت پرتوها که دارای دقت کمتری بودند به محل تابیده می‌شد. در نتیجه‌ی تابش پرتو به قسمت‌های بزرگی از بدن احتمال آسیب‌دیدگی بافت‌های سالم و خطرات عوارض جانبی افزایش می‌یافت. برای کاهش عوارض جانبی، پزشکان بالینی مجبور به ارائه‌ی راهکاری نو در روش قدیمی پرتودرمانی بودند. پیامد این تصمیم کاهش در مقدار دوز تابش و تقسیم جلسه‌های درمان به 30 تا 40 جلسه با دوره‌های هفتگی شد. دستگاه‌های پرتوجراحی و سیستم روباتیکی سایبرنایف به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با نهایت دقت عمل می‌کنند. این سیستم با هدف ‌قرار دادن خود تومور، کمترین آسیب را به بافت‌های سالم اطراف وارد می‌کند. دقت عمل سیستم سایبرنایف پزشکان را مجاز به استفاده از پرتوهایی با دوز بالا و ایمن می‌کند؛ زیرا محل تابش از نظر اندازه فقط به خود تومور محدود شده و منطقه‌ی کوچکی از بافت‌های اطراف را دربر می‌گیرد. این دقت عمل باعث می‌شود تقریباً آسیبی به بافت‌های سالم اطراف تومور نرسد. این سیستم پزشکان را قادر به تکمیل دوره‌ی درمان در طول یک دوره ی یک تا پنج روزه کرده است؛ کاری که در پرتودرمانی‌های قدیمی هفته‌ها به طول می‌انجامید.

عوارض جانبی بعد از درمان

بعد از درمان با سایبرنایف بیشتر بیماران کمترین یا حتی هیچ عوارض جانبی کوتاه‌ مدتی را تجربه نمی‌کنند و اغلب بهبودی کامل بلافاصله بعد از درمان حاصل می‌شود. برخی از بیماران ممکن است با توجه به نوع درمان، عوارض جانبی متفاوتی از قبیل خستگی خفیف یا احساس تهوع داشته باشند. پزشکان سایبرنایف عوارض جانبی احتمالی را برای بیمار  از پیش تشریح خواهند کرد.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا تومور یا ضایعه‌ی بیماری بعد از درمان از بین برود:

تأثیرات پرتوجراحی متفاوت بوده و ممکن است تأثیرات خود را تدریجاً و در طول زمان نشان دهد. این چارچوب زمانی می‌تواند بسته به شرایط پزشکی بیمار  از روزها به ماه‌ها و سال‌ها متغیر باشد. بعضی از تومورها نسبت به بقیه آهسته‎تر از بین می‌روند و در بعضی دیگر ممکن است بعد از سایبرنایف روند رشد تومور متوقف شده و تومور فعالیت سلولی نداشته باشد. بعد از درمان از بیماران خواسته می‌شود برای عکس‌برداری‌های دوره‌ای (سی. ای. تی. اسکن یا ام. آر. آی) از تومور و آزمایش‌های تکمیلی مورد نیاز اقدام کنند. بنابراین پزشکان می‌توانند اثربخشی درمان را تحت نظر داشته باشند.

سایبرنایف چه تفاوتی با دیگر سیستم‌ها دارد؟

سیستم سایبرنایف برای ردیابی و تنظیم برنامه‌ی درمان از نرم‌افزار راهنمای تصویری برای بیماران و همچنین تنظیم برنامه براساس تحرکات تومور بهره می‌برد. این سیستم بیماران را قادر می‌سازد تا در طول درمان به راحتی به حالت ریلکس قرار بگیرند و به طور معمولی نفس بکشند. در برخی از انواع پرتوجراحی‌ها یک قالب سر سفت و سخت مورد نیاز است که پیچ آن در کاسه سر محکم می‌شود تا احتمال هرگونه حرکت توسط بیمار کاهش پیدا کند. در سیستم سایبرنایف به چنین روشی برای ثابت نگه داشتن بیمار نیازی نیست و در مقابل با اتکا به سیستم نرم‌افزاری و ردیابی پیشرفته راحتی بیشتر بیمار و درمان غیرتهاجمی مهیا است.

برخلاف برخی از سیستم‌های پرتوجراحی که فقط قادر به درمان تومورهای مغزی هستند، سیستم سایبرنایف توانایی نامحدودی برای طیف وسیعی از تومورهای بدن از جمله پروستات، شش، مغز، ستون فقرات، کبد، پانگراس و کلیه را دارد.

دقت نقطه‌ای (نوک سوزنی) سایبرنایف در مقایسه با دیگر پرتودرمانی‌ها و سیستم‌های پرتوجراحی بی‌نظیر است. سیستم سایبرنایف کاملاً توانا به رنگی کردن (مشخص کردن) تومور با تشعشع است و در نتیجه این  کار عمل دقیق مداوا فقط روی تومور صورت می‌گیرد و بافت‌های سالم اطراف از آسیب مصون می‌ماند.