تروبیم اس‌تی‌ایکس

تروبیم اس‌تی‌ایکس 2017-11-16T19:41:58+00:00

true-beam-radiation

تروبیم (true Beam) دستگاهی تکمیلی و الحاقی با سیستمی بسیار حساس است که چگونگی درمان را بر اساس تنفس بیمار کنترل و تصحیح می‌کند. خوشبختانه این دستگاه مکمل که نوالیس ایکس آس تراک (Novalis-ExasTrac) نامیده می‌شود می تواند موقعیت را در شش جهت کنترل کند. تروبیم این امکان را فراهم می‌کند که پرتودرمانی با هدایت تصویری کاملاً رسا و ارسال اشعه بر روی منطقه‌ی هدف، با کمترین درصد خطا انجام شود. در سایه‌ی این دستگاه برای محافظت از بافت‌های سالم ما یک قدم جلوتر از پرتوها حرکت می‌کنیم. پرتودرمانی جدید و گزینه‌های کاربردی از دیگر روش‌های درمانی کاملاً متمایز است. در عصر جدید دروازه‌های درمان بر روی همه‌ی بیماران سرطانی باز است.

همه‌ی شیوه‌های پرتودرمانی تنها با یک دستگاه ارائه می‌شود

truebeam-2

دستگاه‌های پرتودرمانی قادر به ارائه‌ی هر نوع پرتوافکنی هستند و همینطور این دستگاه قدرت شکل دادن و تنظیم پرتو را بر اساس ساختار تومور دارا می باشند. تکنیک‌های آی ام آر تی (تنظیم شدت پرتوها در پرتودرمانی) و آی جی آر تی (پرتودرمانی با راهنمای تصویری)، مانند راپیدارک (تنظیم کننده‌ی شدت درمان که دوره‌ی درمان بیماری را کوتاه‌تر می‌کند) و متدهای پرتوجراحی با بیشترین حساسیت در تصویربرداری و توانایی‌های کاربردی در این دستگاه گنجانده شده‌اند. تکنیک‌های پرتوجراحی که در سه بعد روی هدف با دوز بالا متمرکز می‌شوند و نتیجه‌ی مطلوبی را مشابه برداشت تومور با جراحی به بار می‌آورند، با دستگاه تروبیم قابل اجرا هستند. تکنیک‌های اس بی آر تی هم که تومورهای کوچک را در هر نقطه از بدن با امنیت کامل در کوتاه‌ترین زمان ممکن (سه تا پنج جلسه) درمان می‌ کنند، با این دستگاه قابل اجرا هستند.

بافت‌های سالم مصون می‌مانند و دوره‌ی درمان چهار تا هشت برابر کوتاه‌تر می‌شود

مهمترین ویژگی این دستگاه ارائه‌ی درمانی مؤثر، سریع و ایمن است. دقت هدف‌گیری با این دستگاه کمتر از 5/0 میلی متر است و می تواند پرتوها را در مدت زمان بسیار کوتاهی تولید کنند. جای بسی خرسندی است که ویژگی‌های این دستگاه، ما را قادر به پرتوافکنی با دوز بالا در یک جلسه می‌کند. با کاربرد متدها درمان کامل و موفقیت‌آمیزبیماری در طول سه تا پنج جلسه به جای 35 جلسه امکانپذیر است.  در درمان با پرتوافکنی بدن باید کاملا درحالت بی حرکت قرار می گرفت و بیمار مراحل درمان را هفته ها بدین تریب طی می کرد. اما با این روش زمان هشت تا چهار برابر کوتاه تر می شود. همچنین ناپایداری ایجاد شده توسط حرکت تومور در طول درمان به کمترین حد می‌رسد. توانایی تمرکز بر روی هدف به معنای مصونیت بافت‌های سالم اطراف از پرتوهاست. توانایی هماهنگی دستگاه با تنفس بیمار و تنظیم حرکت خود با حرکت اندام‌‌هایی که در نتیجه‌ی تنفس به حرکت درمی‌آیند مانند شش‌ها، کبد و پستان‌ها باعث می‌شود این اندام‌ها و بافت‌های سالم در معرض کمترین آسیب قرار گیرند و پرتوهایی با دوز بالا با اطمینان خاطر به محل تابیده شوند.

دقت عمل این دستگاه به فاصله هزارم ثانیه است

truebeam

پیشرفته‌ترین مدلی که اکنون در پرتودرمانی استفاده می‌شود سیستم شتاب‌دهنده‌ی خطی است که در آن روند کل درمان با سیستمی رایانه‌ای کنترل می شود. در این سیستم خطای انسانی به کمترین حد ممکن می‌رسد. این دستگاه دقت عمل اعمال‌شده را برای درمان در فاصله‌ی هزارم ثانیه توسط سیستم کلامیتور (هدف‌یاب) کنترل می‌کند. برای اطمینان از اجرای برنامه‌ی درمانی سیستم کلامیتور در مغز هوشمند این دستگاه کارگذاشته شده است. سیستم کلامیتور به طور پیوسته روند پرتوافکنی را کنترل می‌کند تا اینکه بیمار دقیق‌ترین فرم درمانی را دریافت ‌کند. سرعت و دقت این سیستم بی‌نظیر است.

همه‌ی تومورهایی که نیازمند رادیوتراپی‌اند با این دستگاه درمان‌پذیرند

همه‌ی تومورهایی که نیازمند پرتودرمانی‌اند به راحتی با این دستگاه درمان می‌شوند. این دستگاه، در درمان تومورهای سر، تومورهایی با حجم کوچک در بدن و تومورهایی که در منطقه‌ی حساس واقع شده‌اند، قابل استفاده است. این دستگاه روش درمانی مناسبی را در درمان تومورهای ریه و ستون فقرات و همچنین رادیوتراپی‌ها مرحله دوم ارائه می‌کند. رادیوتراپی دقیق و روش‌های درمانی با کیفیت بالا با این دستگاه گامانایف، برای تومورهایی که در سر واقع شده‌اند، قابل اجراست. درمان بعضی از تومورهای سر به دلیل اندازه و محل آنها تنها با مداخله گامانایف گزینه مناسبی نیست و درمان اینگونه تومورها با رادیوتراپی گامانایف نتیجه بهتری می دهد.

این دستگاه چه مزیت‌هایی دارد؟

truebeam-1

به عنوان دستگاهی تکنولوژیک با کارآیی بالا در درمان سرطان، تروبیم اس تی ایکس برای بیماران امتیاز ویژه‌ای به حساب می‌آید.

ـ درمان تومور با این دستگاه با شدت دوز بالا در مدت زمان بسیار کوتاهی ممکن است. دوره‌های رادیوتراپی به مدت زمان خیلی کوتاه تقلیل یافته و با دقت در روند درمان راحتی و آسایش بیمار افزایش می‌یابد.

ـ به دلیل کیفیت بالای تصاویر رادیولوژیست‌ها قادر به ارزیابی دقیق و بهتر داده‌ها هستند.

ـ با کمک سیستم IGRT(هدایت تصویری پرتودرمانی) تنظیم دقیق هدفگیری با حساسیت بیشتر در مدت زمان کوتاه قابل اجراست.

ـ با کمک این سیستم، پرتوافکنی تکمیلی برای بیماران توسط سیستم تصویری تا 25 درصد کاهش می‌یابد.

ـ با توجه به اینکه دقت در هدف‌گیری امری حیاتی در پرتوافکنی است، دقت خودکار  میلی‌متری این دستگاه کاملاً ضروری به نظر می‌رسد. این دقت عمل میلی‌متری روند درمان بیمار را بر اساس طرح و برنامه‌ی درمان امکان‌پذیر می‌کند.

ـ توانایی حرکت سریع‌تر سیستم خودکار نسبت به دیگر دستگاه‌ها، این دستگاه را قادر به کاستن چهار تا هشت برابری دوره‌ی درمان می‌کند.