دندانپزشکی

//دندانپزشکی
دندانپزشکی 2017-11-16T19:41:46+00:00

40

متخصصان دندانپزشکی در بخش دندانپزشکی و جراحی دهان و دندان بیمارستان آجی‌بادم، خدمات مربوط به مراقبت دهان و دندان را در کلینیک‌های دندانپزشکی مدرن و کاملاً مجهز ارائه می‌دهند. تیم دندانپزشکان بیمارستان آجی‌بادم شامل دندانپزشک عمومی، متخصص اندودنتیکس (درمان ریشه)، پریودنتیست (بیماری‌های لثه)، جراحان دهان، فک و صورت و متخصصین بهداشت دهان و دندان است.

کلینیک‌های دندانپزشکی آجی‌بادم با بکارگیری تکنولوژی‌های پیشرفته با بالاترین سطح استاندارد و با استفاده از تکنیک‌های استرلیزاسیون معتبر، درمان ایمن دندان‌ها را تضمین می‌کنند. در این کلینیک‌ها، اتاق‌های عمل‌ تخصصی و کاملاً مجهز وجود دارد که امکان درمان دندان را تحت بیهوشی عمومی یا بی‌حسی عمیق فراهم می‌کند. بیمارانی که ترس از دندانپزشکی داشته یا معلولیت دارند می‌توانند در این فضای آرامش‌بخش و ایمن تحت درمان قرار گیرند.

متخصصان دندانپزشکی ما، تمامی مشکلات دهان و دندان را به بهترین نحو درمان می‌کنند تا لبخندی زیبا به شما هدیه دهند.

41

درمان‌های ارائه شده در کلینیک‌های دندانپزشکی بیمارستان آجی‌بادم:

راهکارهای دندانپزشکی

 • بریج و کراون دندان
 • ارتودنسی
 • ایمپلنت دندان
 • بازسازی باندینگ
 • پروتزهای نامرئی
 • بیماری‌های لثه
 • دندان‌های نهفته
 • اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی

راهکارهای زیبایی

 • روکش دندان
 • طراحی لبخند
 • لبخند لثه‌ای
 • فشردگی و نامرتبی دندان‌ها
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • بازسازی کامل دهان
 • بازسازی بدون استفاده از فلز
 • سفید کردن دندان‌ها

بریج و کراون

وقتی تنها بخش کوچکی از ساختار دندان باقی مانده باشد باید دندان با استفاده از یک کراون از جنس پرسلن بازسازی شود.

در مواردی که یک دندان به طور کامل از بین رفته باشد، انتخاب اول دندانپزشک، قرار دادن ایمپلنت به جای دندان است ولی در مواردی که امکان قرار دادن ایمپلنت وجود ندارد به جای آن از بریج استفاده می‌شود. دندان‌ها در هر دو طرف دندان یا دندان‌های از دست رفته آماده‌سازی می‌شوند تا به عنوان اباتمنت (پایه) برای نگه داشتن پروتزهای دندانی در محل خود مورد استفاده قرار گیرند.

برای دستیابی به بهترین نتیجه از نظر زیبایی، تطابق بیولوژیکی و استحکام مکانیکی، بازسازی دندان‌ها با استفاده از مواد باکیفیتی مانند پرسلن و آلیاژهای پرسلن را به استفاده از فلزهای گرانبها ترجیح می‌دهیم. حتی در مواردی که علاوه بر زیبایی، مقاومت مواد از اهمیت بالایی برخوردار است از دی اکسید زیرکونیوم بدون فلز برای حفظ کراون پرسلن در محل خود استفاده می‌کنیم. این ماده به طور طبیعی با دندان و لثه شما در هم می‌آمیزد.

42

ارتودنسی

ارتودنسی یکی از تخصص‌های دندانپزشکی با هدف اصلاح قرارگیری دندان‌های فک بالا و پایین بر روی هم است که می‌تواند در اثر نامرتبی دندان‌ها، عدم تناسب فک بالا و پایین یا هر دو رخ دهد.

ارتودنسی می‌تواند در تمامی سنین، عملکرد دندان‌ها را بهبود بخشیده و برای شما لبخندی زیبا به ارمغان آورد. ارتودنسی با بازگرداندن دندان و ریشه آن به جای مناسب، از تاج دندان حفاظت می‌کند. علاوه بر این مزایایی چون زیبایی ظاهری بیشتر، راحتی بیشتر و طول درمان کوتاه‌تر را به همراه دارد.

ارتودنسی به ویژه در مواردی که جراحی فک و صورت نیز انجام شده است می‌تواند با تغییر شکل فک، گردن و لب‌ها ظاهر صورت را جوان‌تر کند. علاوه بر این، با داشتن دندان‌های مرتب رعایت بهداشت دهان و دندان ساده‌تر می‌شود.

تکنولوژی‌ها و مواد جدید، درمان‌های ارتودنسی را ارائه کرده‌اند که بسیار راحت، زیبا، کارآمد و سریع‌تر از گذشته انجام می‌شوند. امروزه ارتودنسی‌های نامرئی، بسیار زیباتر بوده و سریع نتیجه می‌دهند.

 • بریج و کراون دندان
 • ارتودنسی
 • ایمپلنت دندان
 • بازسازی باندینگ
 • پروتزهای نامرئی
 • بیماری‌های لثه
 • دندان‌های نهفته
 • اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی

ایمپلنت‌های دندان، ریشه‌های تیتانیومی کوچکی هستند که در استخوان فک و در محل دندان از دست رفته جایگذاری می‌شوند.

ایمپلنت‌های دندان آخرین تکنولوژی در محصولات دندانپزشکی هستند. در سال ۲۰۰۷ حدود ۱.۵ میلیون ایمپلنت دندان در سراسر دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. ایمپلنت‌ها علاوه بر بازیابی عملکرد و زیبایی دندان‌ها می‌توانند مانع از دست دادن استخوان فک در اثر از بین رفتن دندان شوند و ساختار کلی صورت را حفظ کنند.

ایمپلنت دندان با بی‌حسی موضعی و بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود. برای از بین بردن درد پس از کاشت ایمپلنت کافیست قرص مسکن مصرف کنید. در کلینیک‌های دندانپزشکی آجی‌بادم برای بیمارانی که از درمان دندان می‌ترسند از آرام‌بخش نیز استفاده می‌شود.

بازسازی باندینگ

مواد کامپوزیتی همرنگ دندان سال‌هاست برای بازسازی باندینگ به کار می‌روند.

پیشرفت‌های اخیر قدرت، دوام و طول عمر بازسازی‌های باندینگ را افزایش داده است. بازسازی باندینگ روشی امن برای اصلاح پوسیدگی‌های خفیف، شکستگی مختصر، تغییر رنگ و فرسودگی دندان‌هاست. درمان‌های زیبایی مانند سفید کردن دندان، بستن فاصله بین دندان‌ها و اصلاح خط دندان نیز می‌توانند در یک جلسه همراه با بازسازی باندینگ انجام شوند.

پروتزهای نامرئی

ترکیبی از تاج‌های مخصوص و اتصالات دقیق هستند که به صورت نامرئی در زیر دندان مصنوعی قرار می‌گیرند. این پروتزها ثبات عالی و لبخندی زیبا را بدون نمایش هیچ فلزی در دهان، ارائه می‌دهند.

43

بیماری‌های لثه

بیماری‌های پریودنشیوم (پریودنتال)، دلیل اصلی از دست دادن دندان‌ها در جهان است.

بافت‌های نگهدارنده دندان (لثه، استخوان، لیگامنت‌ها)، پریودنشیوم نامیده می‌شوند. به طور کلی برای جلوگیری از بروز بیماری‌های پریودنتال رعایت بهداشت دهان و دندان با مسواک زدن، استفاده از نخ دندان، مراجعه منظم به دندانپزشک و جرم‌گیری اولتراسونیک کافی خواهد بود.

ولی در برخی موارد به منظور درمان عفونت، از بین بردن پاکت‌های عمیق و بازسازی بافت‌های از دست رفته، درمان‌های پیشرفته‌ای مانند جراحی فلپ، درمان ریشه و گرافت بافت نیز انجام می‌شوند. متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی آجی‌بادم، تمامی این خدمات را به بیماران ارائه می‌دهند.

دندان‌های نهفته

خارج کردن دندان مولر سوم نهفته (دندان عقل) یکی از متداول‌ترین عمل‌های دندانپزشکی است. همه دندان‌های نهفته کشیده نمی‌شوند بلکه تنها آن‌هایی که برای دندان‌ها و بافت‌های مجاور یک عامل تهدید محسوب می‌شوند، کشیده می‌شوند. اگر دندان نهفته کاملاً در زیر استخوان قرار گرفته باشد، برای خارج کردن آن از بیهوشی استفاده می‌کنیم.

اختلالات مفصل گیجگاهی – فکی

این اختلالات بیانگر عدم تعادل میان فک و جمجمه است. این عدم تعادل منجر به بروز دو مشکل عمده می‌شود. اول ناهماهنگی میان مفصل گیجگاهی فکی که این دو استخوان را به هم متصل می‌کند. دوم ناهماهنگی در عضلاتی که به این استخوان‌ها متصلند. در اکثر افراد، درد شدید ناشی از این دو مشکل بسیار آزاردهنده است. در بیشتر موارد، این درد در خود مفصل گیجگاهی فکی احساس نمی‌شود. شما می‌توانید با فشار دادن جلوی گوش و باز و بسته کردن دهان، درد در این ناحیه را حس کنید.

راهکارهای زیبایی

روکش دندان

امروزه دندانپزشکی با هدف ایجاد ظاهری زیبا و خلق لبخندی دلنشین، مراقبت از دهان و دندان را در مسیر جدیدی قرار داده است. روکش دندان با استفاده از لمینت‌های پرسلن یکی از درمان‌های مرسوم در دندانپزشکی با هدف زیبایی است.

روکش دندان، روشی عالی برای اصلاح تغییر رنگ، کجی، پوسیدگی، فاصله‌دار بودن، نامرتبی و اختلالات روی هم آمدن دندان‌ها و خلق لبخندی دلنشین‌تر و زیباتر است. لمینت‌های پرسلن ورقه‌های نازک سرامیکی هستند که در جلوی دندان قرار می‌گیرند تا زیبایی لبخند و بهبود عملکرد دهان و دندان را به همراه آورند.

44

طراحی لبخند

به جرأت می‌توان گفت که طراحی لبخند، کاری هنرمندانه است. چشم‌ها، خط لب، رنگ دندان، سطح لثه‌ها، فرم صورت و بسیاری عوامل دیگر برای طراحی لبخند هر فرد در نظر گرفته می‌شوند.

طراحی لبخند به معنی ترکیب روش‌های مختلف برای زیباتر شدن لبخند است. این روش‌ها شامل سفید کردن دندان، باندینگ، روکش پرسلن، ایمپلنت دندان و ارتودنسی است. استفاده از تمامی این روش‌ها در کنار هم، این اطمینان را به بیمار می‌دهد که همه جنبه‌های داشتن یک لبخند زیبا برای او در نظر گرفته شده است.

لبخند لثه‌ای

لثه مانند یک قاب در اطراف دندان قرار دارد. اگر نسبت بین لثه و دندان متناسب نباشد منجر به ایجاد یک ظاهر نازیبا در لبخند و چهره می‌شود.

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که دندان‌های کوتاهی دارند. برعکس، چنین افرادی ممکن است دندان‌های بسیار زیبایی داشته باشند که در زیر لثه‌ها پنهان شده است. در این موارد اصلاح فرم لثه یک جراحی بسیار کارآمد و مؤثر است.

45

فشردگی و نامرتبی دندان‌ها

کمبود فضا در دهان می‌تواند سبب چرخش برخی از دندان‌ها شود. با مراقبت‌های دهان و دندان می‌توان از بروز این وضعیت جلوگیری کرد. نامرتبی دندان‌ها می‌تواند زیبایی لبخند و چهره فرد را مخدوش کند. برای درمان این حالت می‌توان از ارتودنسی یا روکش دندان استفاده کرد.

تغییر رنگ دندان

مصرف تتراسایکلین در کودکی، وجود دندان‌های پوسیده، پر کردن دندان‌ها با آمالگام نقره، مصرف تنباکو و رنگ‌های مصنوعی خوراکی موجود در غذاها برخی از دلایلی هستند که می‌توانند سبب تغییر رنگ دندان‌ها شوند. گرچه سفید کردن دندان‌ها روشی بی‌خطر، کارآمد و مؤثر در بهبود قابل توجه تغییر رنگ دندان است ولی نمی‌تواند در موارد تغییر رنگ شدید و وقتی مینای دندان نقص دارد، رضایت بخش باشد.

بازسازی کامل دهان

بازسازی کامل دهان اختلالات مربوط به قرارگیری دندان‌های فک بالا و پایین بر روی هم را اصلاح کرده و لبخند شما را زیباتر می‌کند.

بازسازی کامل دهان با ترکیب علم و تکنولوژی با هنر در دندانپزشکی، لبخندی زیبا و طبیعی را به شما هدیه می‌دهد.

اگر دندان‌های شما از بین رفته، پوسیده و شکسته است، در اطراف مفصل فک، سر، پشت یا عضلات احساس درد دارید، دچار بی‌حسی غیر قابل توضیح در انگشتان و بازوها هستید یا علائم دیگری دارید که سبب ایجاد اختلال در قرارگیری دندان‌ها روی هم و نازیبا بودن ظاهر دهان می‌شوند باید بازسازی کامل دهان را به عنوان یک گزینه درمانی مناسب در نظر بگیرید. در چنین مواردی، ابتدا باید به درمان مفصل گیجگاهی – فکی پرداخته شود.

46

بازسازی بدون استفاده از فلز

با بکارگیری تکنولوژی‌های مدرن مانند اتصالات دندان، رزین‌ها، لیزرها و سرامیک‌های پیشرفته، بازسازی دندان با استفاده از پرسلن‌های جدید می‌تواند از لحاظ قدرت، پوشانندگی، عملکرد و ظاهر با دندان‌های طبیعی رقابت کند.

مواد جدید اجازه پیوند دندان‌ها به هم را می‌دهد طوری که مقاومت طبیعی را به دندان‌ها باز می‌گرداند. این روش، محافظه کارانه‌ترین روشی است که بیشتر ساختار دندان را حفظ می‌کند.

سفید کردن دندان‌ها

در برخی موارد، سفید کردن دندان‌ها باعث زیبایی قابل توجه لبخند می‌شود. روش‌های سفیدکننده دندان برای درمان جرم‌های مقاوم ناشی از چای، قهوه، نوشابه، سیگار یا حتی مصرف تتراسایکلین در دوران کودکی بسیار کارآمد است. روش‌های سفید کردن دندان که در بیمارستان آجی‌بادم استفاده می‌کنیم کاملاً بی‌خطر، سریع و راحت است.

شما می‌توانید از سفیدکننده‌های خانگی نیز استفاده کنید. بدین منظور باید حدود ۱۰-۵ روز از سفید کننده دندان به مدت ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت استفاده کنید. اگر وقت انجام این کار را ندارید می‌توانید از روش‌های سفید کردن دندان در مطب پزشک استفاده کنید.

در مطب پزشک می‌توانید روی یک مبل راحتی بنشینید و در حالی که در حال تماشای تلویزیون هستید، در کمتر از ۱ ساعت لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید و چند سال جوان‌تر به نظر برسید.