کاشت مو

//کاشت مو
کاشت مو 2017-11-16T19:41:46+00:00

30

کاشت مو چیست؟

کاشت مو عبارتست از بکارگیری یک تکنیک مناسب برای کاشت فولیکول‌های موی گرفته شده از ناحیه پشت سر، جایی که موها تراکم بیشتری دارند، در نواحی از سر که تراکم مو کم شده است.

تکنیک‌های کاشت مو

بعد از اینکه روش FUT کمتر مورد استقبال قرار گرفت، روش FUE توسعه یافت. با استفاده از روش FUE، فولیکول‌های مو از ناحیه دهنده بین گوش‌ها به کمک یک میکروموتور مخصوص یا یک سوزن بسیار ظریف 9/0-5/0 میلیمتری برداشته می‌شوند.

این روش به سرعت توسعه یافت و با وجود اینکه نسبت به روش FUT جدیدتر است، در مدت زمان کوتاهی محبوبیت بیشتری پیدا کرد. مهمترین علت برتری روش FUE بکارگیری ابزارهای جراحی پیشرفته در این روش است که امکان استخراج سریع و غیر تهاجمی فولیکول‌های مو را فراهم می‌کند.

امروزه میکروموتورهای دستی و الکتریکی جایگزین کار با سوزن‌ها شده‌اند. این تجهیزات امکان استخراج مو را بدون هیچگونه مشکلی فراهم آورده و مدت زمان این عملیات را از 2 روز به 3 تا 4 ساعت کاهش داده است که این امر راحتی بیشتر بیماران را به دنبال دارد. FUE (استخراج واحد فولیکولی مو) روش کاشت مویی است که به علت مزایای منحصر به فرد آن، به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود. FUE اولین روشی است که برای کاشت مو در نظر گرفته می‌شود.

این انتخاب یک دلیل اصلی دارد: کاشت مو به روش FUE کاملاً بدون درد است و بیمار پس از زمان کوتاهی از انجام آن می‌تواند به زندگی روزمره خود برگردد. این روش هیچ گونه بریدگی یا بخیه‌ای به همراه ندارد. هیچ اسکار دائمی و قابل مشاهده‌ای در ناحیه استخراج فولیکول مو باقی نمی‌گذارد. همچنین با استفاده از این روش، امکان کاشت موهای بدن نیز وجود دارد.

31

PRP همراه با کاشت مو

PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) چیست؟

برای بهبود سریع‌تر زخم‌ها و رشد سریع‌تر مو، از روش PRP استفاده می‌شود. درمان با PRP منجر به ضعیف شدن فولیکول‌های آسیب دیده مو می‌شود تا این فولیکول‌ها از بین رفته و بتوانند دوباره رشد کنند. نتایج نشان می‌دهد در بیمارانی که از درمان PRP استفاده می‌شود، ریزش مو در نواحی کاشت مو نسبتاً کم است و رشد مو با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد. همچنین اسکار ایجاد شده در افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند و همزمان درمان PRP را هم دریافت کرده‌اند، بسیار سریع‌تر بهبود می‌یابد. بعد از عمل پیوند مو، نقاط قرمز و نواحی خراشیده روی سر، به سرعت از بین می‌روند و توانایی رشد مو در ناحیه‌ای که مو کاشته شده است، افزایش می‌یابد.

PRP حاوی مقدار زیادی پلاکت بوده که از خون خود بیمار گرفته شده است. قبل از شروع درمان PRP، از بیمار خون گرفته می‌شود و پلاسمای غنی از پلاکت یا همان PRP بدست می‌آید. از آنجایی که در این روش، خون خود بیمار استفاده می‌شود نیازی به بررسی پاسخ سیستم ایمنی بدن بیمار نیست. همچنین لازم به ذکر است که PRP هیچ واکنش آلرژیکی ایجاد نمی‌کند.

چگونه PRP بدست می‌آید؟

  • مشابه دیگر آزمایشگاه‌های خون، مقدار 10 سی‌سی خون از بیمار گرفته می‌شود تا جهت انجام PRP استفاده شود.
  • خون گرفته شده به یک لوله استریل منتقل شده تا بخش غنی از پلاکت خون تهیه شود.
  • سلول‌های خونی داخل سانتریفیوژ قرار داده می‌شوند تا سلول‌های غنی از پلاکت متراکم شوند.

با بکارگیری این روش، میزان پلاکت در PRP به میزان 8-4 برابر افزایش می‌یابد. مطالعات نشان داده است که فاکتور رشد فولیکول‌های مو به میزان پلاکت‌ها بستگی دارد.

چگونه PRP استفاده می‌شود؟

ابتدا فرد بیهوش می‌شود. سپس PRP به ریشه موها تزریق می‌شود. فرآیند تزریق بدون درد و بسیار سریع است به طوری که حدود 3-2 دقیقه طول می‌کشد. بعد از این عمل هیچگونه کبودی یا تورمی ایجاد نمی‌شود و بیماران بلافاصله می‌توانند به زندگی روزمره خود برگردند.

PRP برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که ریزش موی فصلی یا ژنتیکی دارند یا کسانی که موهای نازک و ضعیفی دارند می‌توانند با PRP درمان شوند.

PRP در کاشت مو

PRP در کاشت مو سه نقش اصلی را ایفا می‌کند:

  • رشد مجدد فولیکول‌های مو بعد از کاشت مو (FUE به همراه PRP)
  • رشد سریع موها بعد از کاشت مو
  • رشد و تحریک فولیکول‌های موی پیوند شده

گاهی لازم است این فرآیند قبل از انتقال فولیکول‌های موی گرفته شده از ناحیه دهنده به ناحیه گیرنده، انجام شود. انجام این کار برای زنده ماندن فولیکول‌های مو بسیار حیاتی است.

بدین منظور فولیکول‌های موی استخراج شده، در مخزن‌های جذب مخصوصی نگهداری می‌شوند.

در یک روش جدیدتر، PRP به مخزن اضافه می‌شود یا فولیکول‌های مو به طور مستقیم با محلول PRP ترکیب می‌شوند که این کار باعث تأثیر سریع‌تر PRP می‌شود. تزریق PRP، به فولیکول‌های مو زندگی می‌بخشد، موجب بهبودی سریع‌تر اسکارها شده و با تحریک فولیکول‌های مو موجب رشد سریع‌تر آن‌ها می‌شود.

آیا PRP عوارض جانبی دارد؟

PRP حاوی خون خود بیمار است. هیچ واکنش آلرژیک یا خطر عفونتی ندارد. تاثیر PRP بر روی هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. PRP به عنوان یک درمان مکمل مطرح است. نتیجه درمان بعد از انجام تزریق و با گذشت زمان دیده می‌شود. این درمان تنها بر روی بهبودی فیزیکی تاثیر دارد.

سؤالات متداول درباره کاشت مو و تکنیک‌های کاشت مو