روش‌های درمان

///روش‌های درمان
روش‌های درمان 2017-11-16T19:41:56+00:00

Surgical-Methods

کاهش وزن بیمارانی که به مرکز چاقی آجی‌بادام مراجعه کرده‌اند با کنترل میزان مواد مغذی مصرفی و با همکاری متخصصان رژیم غذایی با موفقیت میسر می‌شود. در آجی‌بادام برنامه‌ریزی برای تعیین کالری رژیم غذایی هر بیمار با توجه به عادات غذایی و وضع سلامتی بیمار سنجیده می‌شود. هدف برنامه‌های رژیمی کم کردن پرس غذایی بیمار در فواصل معمول غذایی بدون ایجاد احساس گرسنگی است. در طول مدت برنامه‌ی رژیم غذایی، وضعیت سلامتی بیمار توسط متخصصان کنترل می‌شود.

ورزش‌درمانی

بیشتر بیماران چاق به علت داشتن اضافه‌وزن در طول تمرین‌های فیزیکی مشکلاتی را در رابطه با سلامت فیزیکی تجربه می‌کنند. به عنوان مثال در افراد چاق مفصل‌ زانوها به علت تحمل وزن زیاد دچار مشکل می‌شود. اینگونه مشکلات باعث می‌شود بیمار تمرین‌های بدنی را کنار گذاشته و دوباره گرفتار اضافه‌وزن بیشتر شود. بنابراین متعاقباً دورباطل و وحشتناک اقدام به کاهش وزن و دوباره رها کردن فعالیت تکرار می‌شود. به منظور ترغیب بیماران به شروع دوباره‌ی تمرین‌ها بدون احساس بیهودگی، متخصصان مرکز چاقی آجی‌بادام برنامه‌های مناسب تمرینی را از قبیل شنا کردن و ژیمناستیک آبی که بر اساس وضع سلامت بیمار تنظیم می‌شود را ارائه می‌کنند. این فعالیت‌ها تنها چهار تا پنج دقیقه زمان می‌برند و سهم بسزایی در کاهش وزن بیمار دارند. تأثیرات این تمرین‌ها بصورت سه بار در هفته نتیاج ملموسی دارند.

روش ‌های درمانی با هدف تغییر رفتار

برنامه‌های غذایی و تمرینی سهم عمده‌ای در کاهش وزن بیمار دارند با این حال بیمار این نکته را می داند که اگرچه این برنامه‌ها در طول دوره‌ی درمان نتیجه‌بخش هستند و  در پایان کار اگر بیمار به عادت غذایی گذشته و زندگی بدون تحرک برگردد دوباره دچار ازدیاد وزن خواهد شد. این بیماران به تغییر رویه‌ی زندگی خود ترغیب می‌شوند. تغییر رویه‌ی زندگی چون انتخاب زندگی پرتحرک، استفاده از مترو به جای رانندگی یا جایگزین غذاهای پرچرب و زیادی که در تعطیلات آخر هفته خورده می شوند. فعالیت‌های ورزشی، اسکی‌کردن و پیاده‌روی در مسافت‌های طولانی بخشی از طرح تغییر رفتار بیماران است.

رویکردی جدید را تجربه کنید

جراحی چاقی چیست؟

جراحی چاقی از دو قاعده‌ی کلی پیروی می‌کند: 1- کاهش حجم معده  2- بدجذب‌سازی غذا، یعنی ممانعت از جذب غذا در مرحله‌ای مشخص. این عمل‌های جراحی برای بیمار در زمان مناسب و در شرایط درست تضمین‌کننده‌ی سلامتی هستند.

عمل جراحی چاقی برای چه کسانی مناسب است؟

treatment01

جراحی چاقی برای بیمارانی توصیه می‌شود که شاخص توده بدنی شان 35 یا بیشتر است به گونه‌ای که این بیماران قادر به کاهش وزن خود از راه اجرای برنامه‌های کنترلی متخصصان از قبیل رژیم غذایی پزشکی، تمرین‌های بدنی یا پزشکی‌درمانی نباشند. همچنین این جراحی به بیمارانی توصیه می‌شود که توده بدنی آنها بالای 30 است و از بیماری‌هایی از قبیل فشار خون، دیابت و خفگی در زمان خواب رنج می‌برند و این بیماری‌ها کیفیت زندگی‌شان را تحت تأثیر قرار داده است. تصممیم‌گیری درباره‌ی نوع عمل جراحی که باید انجام شود بعد از معاینه‌ها و بررسی‌های متعدد انجام می‌شود.

به خانم‌هایی که قصد دارند در آینده نزدیک حامله بشوند توصیه می‌شود قبل از اقدام به جراحی با پزشک خود مشورت کنند. همچنین برای خانم‌ها در دوره‌ی 24 ماهه‌ی اول بعد از جراحی چاقی حاملگی توصیه نمی‌شود. روش‌های مشروحه در لیست زیر معمولاً در جراحی‌های چاقی اجرا می‌شود. علاوه بر آن بیماران دوره‌ی بهبود راحتی را از طریق درمان لاپروسکوپیک و جراحی رباتیک که با برش‌های کوچکی همراهند، از سر می‌گذرانند؛ چیزی که در جراحی‌های باز وجود ندارد. بیماران در مدت زمان بسیبار کوتاهی به زندگی روزانه‌ی خود بازمی‌گردند و بهبود وضع زندگی خود را بر مبنای کنترل متخصصان متابولیسم و متخصصان رژیم‌های غذایی مرکز چاقی آجی‌بادام تنظیم می‌کنند.

1- باند گاستریک (حلقه‌گذاری معده)

در روش باند گاستریک که عموماً با نام تثبیت معده معروف است یک باند سیلیکونی قابل تنظیم گرداگرد معده و درست در زیر محل اتصال مری به معده جایگذاری می‌شود تا اندازه‌ی معده را کاهش ‌دهد. رابط داخل باند در طول، به یک بالن یا نوار لاستیکی متصل می‌شود. این بالن به یک مجرای زیرپوستی به وسیله‌ی لوله‌ی نازکی متصل می‌شود. تقریباً یک ماه بعد از جراحی از راه مداخله‌ی جزئی حجم معده تغییر می‌کند؛ بدین گونه که باند به تدریج با تزریق مایعات از مجرای زیرپوستی متورم شده و حجم معده کاهش می‌یابد. این روش باعث می‌شود بیمار احساس سیری کند و در نتیجه مقدار کمی غذا مصرف کند.

در طول عمل چه کاری صورت می‌گیرد؟

 در شمار زیادی از بیماران جراحی باند گاستریک انجام می‌شود. چرا که در این عمل برش‌های ریزی انجام می‌شود و بیمار در مدت زمان بسیار کوتاهی به زندگی عادی خود بازمی‌گردد.

gastrik-sleeve

دوره‌ی بعد از عمل

بیماران با این عمل 60 الی 80 درصد وزن خود را در طول 18 تا 24 ماه بعد از جراحی از دست می‌دهند. مادامی که مشکلی در رابطه با باند بروز نکند احتمال دوباره‌ی ازدیاد وزن وجود ندارد.

2- گاستیریک آستینی (معده‌برداری آستینی)

این روش به گاستروکتومی آستینی نیز معروف است. هدف از این روش کاهش حجم معده در حدود 60 تا 100 سی‌سی است به گونه‌ای که بیمار با مقدار اندکی غذا احساس سیری ‌کند. در این روش، بخش مشخصی از معده از طریق جراحی لاپروسکوپ برداشته شده و به شکل لوله‌ای در اندازه‌ی یک موز باقی می‌ماند. از آنجاییکه در این روش بخشی از معده که عامل ترشح هورمون گرسنگی است برداشته می‌شود، بیمار احساس گرسنگی نمی‌کند. هدف از این عمل جراحی محدود کردن مقدار غذایی است که بیمار مصرف می‌کند. بیمار نیازی به دریافت مکمل‌های غذایی و ویتامین‌ها ندارد چون عمل جذب غذا در معده به شکل طبیعی ادامه می‌یابد.

عمل چگونه انجام می‌شود؟

لوله‌ی گاستروکتومی با عمل لاپروسکوپ جایگذاری می‌شود. این عمل از راه حفره‌ی شکمی با ایجاد برشی کوچک اجرا می‌شود.

دوره‌ی بعد از عمل

treatment02(1)

بعد از عمل جراحی، بیمار مقدار اندکی غذا مصرف می‌کند. بیمار به راحتی احساس سیری می‌کند و این احساس سیری منجر به کاهش اشتها می‌شود. مقدار مواد غذایی مصرف شده توسط بیمار به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد و در مدت کوتاه چند سال 80 الی 90 درصد چربی مازاد از بین می‌رود.

1- گاستیریک بای پاس

در گاستیریک بای پاس قسمت کوچکی از معده (حدود 30 تا 50 سی‌سی) به قسمت ایلئوم (بخش میانی روده‌ی باریک) دوخته می‌شود. در نتیجه قسمت عمده‌ی معده جدا باقی می‌ماند. در این عمل مانند دور روش دیگر، اندازه‌ی معده کاهش می‌یابد و در نتیجه قسمتی از مواد غذایی مصرف شده بدون اینکه جذب شوند به بخش غیرفعال روده رانده می‎شود. بدین ترتیب بیمار با مصرف اندکی غذا احساس سیری می‌کند در حالی که مقدار مشخصی از غذا در معده جذب می‌شود.

این عمل چگونه اجرا می‌شود؟

به مانند جراحی‌های چاقی، جراحی بای پاس از روش لاپروستیک استفاده می‌کند. برشی کوچک در ناحیه شکمی بیمار را در برابر خطرهای احتمالی عفونت زخم‌های پس از جراحی یا خطر فتق محافظت ‌کند. استفاده از روبات‌ها در جراحی بای پاس باعث مصونیت بیش از پیش بیمار می‌شود. در این روش برای اجرای عمل از تصاویر سه‌بعدی استفاده می‌شود. رویه‌های معمول و مشکل عمل جراحی در این روش آسان تر شده است.

دوره‌ی پس از عمل جراحی

در نتیجه‌ی کاهش اشتها و کاهش چشمگیر مصرف غذا بیمار بعد از عمل جراحی احساس رضایت می کند. کاهش حجم معده و کاهش مقدار جذب غذا، مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های معدنی را ضروری می‌کند. این مکمل‌ها زیر نظر و با راهنمایی جراحان و متخصصان رژیم غذایی مصرف می‌شوند. این متخصصان بیمار را در کاهش وزن، بدون از دست دادن ویتامین‌ها و کانی‌ها یاری می‌کنند. بیماران در سه یا چهار روز بعد از جراحی به خانه‌ بازمی‌گردند.

تفاوت‌های جراحی با روبات

توصیه‌های پزشک به کاهش و کنترل وزن شاید شما را به انجام عمل جراحی چاقی با ربات موسوم به ربات داوینچی ترغیب کند. این عمل با هدف کاهش حجم معده صورت می گیرد و بیمار با مصرف اندک مواد غذایی  احساس سیری زودرس می کند. این جراحی‌ جزء بهترین‌ها با کارآمدترین روش است و قطعی‌ترین نتیجه را در درمان چاقی در پی خواهد داشت. جراحی‌های باز سنتی که پیشتر انجام می‌شد دارای مشکلات عدیده ای بودند از جمله ریسک‌هایی در سلامت عمومی بیمار و چگونگی بهبود زخم‌ها. جراحی با روبات مزایای تصویری و تکنیکی فراوانی دارد که باعث می‌شود عمل جراحی آسان‌تر و سودمندتر باشد.

جراحی گاستریک بای پاس اولین جراحی چاقی است که توسط سیستمی رباتیک اجرا شد. این روش برنده‌ی استاندارد طلایی جراحی چاقی است. در این روش حجم معده کاهش یافته و مقدار جذب غذا به علت رانده شدن آن به قسمت غیرفعال روده، افت می‌کند. اجرای عمل با سیستم روباتیک مزایای قابل توجهی برای بیمار از قبیل خونریزی کمتر و نیاز کمتر به تزریق خون دارد.

ـ خطر عفونت کمتر است

ـ درد خفیف و جای زخم کوچک است

ـ مدت زمان بستری شدن در بیمارستان کاهش می‌یابد

ـ بازگشت به زندگی روزمره در مدت کوتاهی امکانپذیر است

مزایای درمان چاقی با عمل جراحی

به بیماران توصیه می‌شود برنامه‌های رژیم غذایی و تمرین‌های بدنی خود را جداً پیگیری کنند. نباید فراموش کرد که موفقیت عمل جراحی منوط به پایبندی بیمار به اصول درمانی است. همه‌ی بیمارانی که این برنامه‌ها را مصرانه اجر می‌کنند، خیلی سریع وزن خود را کاهش می‌دهند و در مدت تقربیاً یک تا یک و نیم سال به وزن طبیعی دست می‌یابند و قادر به شروع زندگی جدیدی هستند.

امراض مشروحه‌ی زیر بعد از عمل جراحی چاقی تخفیف می‌یابند:

ـ فشار خون بالا. 70 درصد از بیماران به مصرف داروهای فشار خون پایان می‌دهند.

ـ بالا بودن کلسترول خون. آمارها حاکی از آن است که 80 درصد بیماران به کلسترول خون پایین رسیده اند. دو یا سه ماه بعد از عمل شاخص‌توده بدنی به سطح نرمال می‌رسد.

ـ خطر بیماری‌های قلبی کاهش می‌یابد.

ـ تعدادی از بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم دیگر نیازی به ادامه‌ی مصرف دارو ندارند.

ـ در افرادی که در آستانه‌ی بیماری دیابت قرار دارند بهبودی کامل حاصل می‌شود.

ـ تنگی نفس‌های شدید به نحو چشمگیری کاهش می‌یابد و در بعضی بیماران بهبودی کامل حاصل می‌شود.

ـ مشکلات تنفسی در عرض چند ماه مرتفع می‌شود. بسیاری از بیماران به فعالیت‌های معمولی زندگی که به خاطر این مشکلات رها کرده‌ بودند، برمی‌گردنند.

ـ اختلالات خوابِ ناشی از چاقی، از قبیل خفگی، مداوا می‌شود.

ـ رفلکس اسید معده درمان می‌شود.

ـ روند کاهش وزن در بیمارانی که پایبند قواعد درمان هستند بسیار مشهود است.