پرتودرمانی

//پرتودرمانی
پرتودرمانی 2017-11-16T19:41:47+00:00

10

پرتودرمانی آنکولوژی با استفاده از پرتوهای یونیزه، تأثیر تابش پرتو را بر روی سرطان و رفتار تومورها بررسی می‌کند. پرتودرمانی آنکولوژی در دو زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد: رادیوتراپی و پرتوجراحی.

رادیوتراپی (درمان با استفاده از اشعه ایکس)

رادیوتراپی به معنی درمان بافت‌های سرطانی یا تومورهای خوش‌خیم با استفاده از پرتو است. هدف از تابش پرتو در رادیوتراپی متوقف کردن رشد سلول‌های سرطانی یا از بین بردن آن‌هاست. رادیوتراپی در بیشتر موارد برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرد. به طوری که ۸۰-۶۰ درصد از بیماران بعد از تشخیص سرطان، حداقل به یک دوز رادیوتراپی نیاز دارند.

11

دستگاه‌های درمانی که در پرتودرمانی آنکولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند:

رپیدارک

رپیدارک یک دستگاه بسیار پیشرفته رادیوتراپی است که مدت زمان پرتودرمانی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. این دستگاه با کاهش زمان جلسات رادیوتراپی از ۳۰-۱۵ دقیقه به ۲ دقیقه باعث راحتی و آسایش بیشتر بیماران شده است.

12

تریلوژی

تریلوژی نوعی دستگاه شتاب‌دهنده خطی (LINAC) است که در درمان رادیوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تمامی ویژگی‌هایی که در دستگاه‌های دیگر وجود دارد، در دستگاه تریلوژی با هم ترکیب شده‌اند. این ویژگی منحصر به فرد، امکان مداخله دقیق را در زمانی کوتاه‌تر برای پزشک متخصص فراهم کرده و منجر به کسب نتایج بهتر می‌شود. این بدین معناست که بیمار در مدت زمانی کوتاه‌تر، درمانی دقیق‌تر و مطلوب‌تر دریافت می‌کند.

براکی تراپی

براکی تراپی روشی است که برای افزایش کنترل موضعی درمان استفاده می‌شود. این کار قبل و بعد از رادیوتراپی، با افزایش دوز تابشی به تومور صورت می‌گیرد. در بیمارانی که شرایط مناسبی برای انجام این روش دارند می‌توان از براکی تراپی برای اهداف درمانی نیز استفاده کرد. در براکی تراپی با استفاده از روشی منحصر به فرد، منبع رادیواکتیو در تومور و بافت هدف قرار می‌گیرد تا دوز مشخصی به تومور برسد.

تکنیک‌هایی که در پرتودرمانی آنکولوژی مورد استفاده قرار می‌گیرند:

IGRT: پرتودرمانی با هدایت تصویربرداری

IMRT: پرتودرمانی با شدت قابل تنظیم

رادیوتراپی کانفورمال: رادیوتراپی سه بعدی کانفورمال

SRT / SRS: رادیوتراپی و پرتوجراحی استریوتاکتیک

کاربردهای رادیوتراپی

با توجه به شدت بیماری می‌توان رادیوتراپی را به دو گروه اصلی تقسیم بندی کرد:

رادیوتراپی درمانی

با توجه به اطلاعات موجود درباره بیماری، رادیوتراپی درمانی در مواردی انجام می‌شود که بتوان به طور کامل بیماری را درمان کرد. در این موارد، رادیوتراپی می‌تواند به تنهایی یا همراه با جراحی و شیمی درمانی انجام شود.

13

رادیوتراپی تسکینی

در مواردی که درمان کامل بیماری امکان‌پذیر نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از انجام آن، پیشگیری از بروز درد و رهایی از آن و افزایش کیفیت زندگی افرادی است که دچار بیماری‌های جدی و پیچیده هستند. برای مثال با انجام رادیوتراپی می‌توان درد استخوان را که باعث آزار بیمار شده است، کاهش داد. همچنین با رادیوتراپی تومورهای هموراژیک می‌توان از دست دادن خون را تحت کنترل قرار داد. در این روش نسبت به رادیوتراپی درمانی، بیمار دوز کمتری دریافت می‌کند. همچنین این درمان در دوره زمانی کوتاه‌تری انجام می‌شود.

پرتوجراحی (جراحی بدون استفاده از چاقوی جراحی و بدون خونریزی با استفاده از تابش پرتو)

هدف اصلی در پرتوجراحی، تابش مستقیم تعداد زیادی پرتو با انرژی کم به ناحیه سرطانی و تمرکز بر روی منشأ اصلی بیماری و تابش مستقیم پرتو با انرژی بالا به این ناحیه به خصوص است.

هدف از پرتوجراحی، کوچک کردن یا از بین بردن سلول‌های سرطانی با استفاده از پرتوهای متمرکز است به گونه‌ای که بافت‌های سالم اطراف از آسیب‌ ناشی از پرتوها در امان بمانند.

SRS / SRT

پرتوجراحی استریوتاکتیک، درمان یک ناحیه خاص با استفاده از مختصات آن ناحیه است. در این روش بعد از محاسبه دقیق مختصات سه بعدی هدف، با استفاده از پرتو با دوز بالا و تنها در یک جلسه، تومور کاملاً تخریب می‌شود. اگر این درمان بیش از یک جلسه انجام شود (معمولاً بین ۳ تا ۵ جلسه)، رادیوتراپی استریوتاکتیک (SRT) نامیده می‌شود.